Dziś jest sobota 18 stycznia 2020, dziś są imieniny: Piotra i Małgorzaty

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8168812
osób

Onet podróże
Polskie Radio

100 km w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości

dodano: 2018-06-05 08:55:35

Uczniowie z Trzcińska upamiętnili „Rok dla niepodległej”. Rok 2018 jest wyjątkowy dla nas Polaków. Odbywa się wiele imprez upamiętniających odzyskanie po 123 latach niepodległości przez nasz kraj. W te działania aktywnie włączyła się także społeczność naszej szkoły, a jednym z elementów tych wydarzeń był 3 dniowy rajd rowerowy. Była to już 10 edycja tego typu wycieczki. Tym razem zatytułowana w taki sposób, aby upamiętnić niepodległość.

Już dekadę panowie Jacek Limanówka, Jarosław Płotkowski i Piotr Przytuła organizują dla kolejnych roczników to niesamowite przedsięwzięcie. W tym roku, w jubileuszowym wydaniu rajdu opiekunami byli nasi absolwenci, Natalia Politowska, Maciek Rychliński, Karol Gontarz, którzy przed laty sami jako uczniowie przemierzali szlaki. Natalia była jedną z uczestniczek pierwszej edycji rajdu rowerowego. W taki piękny sposób historia zatacza swe koło.

A sam rajd rozpoczął się w piątek po godzinie 15. Po pożegnaniu przez panią dyrektor Violettę Papież rowerzyści wykonali rundę honorową po ulicach Trzcińska i udali się w kierunku Strzeszowa. Ponad 30 osobowa grupa przemierzała trasę pośród lasów, pól i ciekawych miejsc powiatu gryfińskiego. Pierwszy dzień przyniósł 25 km i nocleg w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Swobnicy. Tutaj dzieci podzielone na grupy rozlokowały się w salach lekcyjnych. Czas wypełniony był rozgrywkami sportowymi, zabawą, integracja uczniów i opiekunów.

Drugi dzień był wyzwaniem nie lada. Dystans do przejechania to blisko 60 km. W Baniach rolę przewodników przejęli panowie Andrzej Krywalewicz i Wojciech Surowiak. Pasjonaci regionu zorganizowali trasę po okolicach gmin Banie i Gryfino. Rowerzyści przemierzali szlak przez Lubanowo, Borzym, Rożnowo co chwila natykając się na interesujące miejsca związane z historia i przyrodą. Trasa biegła w większości bezpiecznymi dla rowerów trasami, tak aby można było delektować się pięknem naszej małej Ojczyzny. Nie zabrakło ciekawostek historycznych i barwnych opowieści snutych przez pana Andrzeja. Wszyscy rowerzyści ukończyli ten etap jazdy, a na deser zwiedzono zamek w Swobnicy gdzie pan Krzysztof Pezda ze stowarzyszenia Przy-stań w Swobnicy opowiadał historię budowli. Młodzi historycy byli pod wrażeniem budowli i widoków rozpościerających się z wieży.

Ostatni dzień rajdu to czas porządków i powrotu do domu. Wielu z jadących już zadeklarowało udział w kolejnej edycji rajdu 3 dniowego. Wielkie brawa dla śmiałków, którzy mimo wielu przeciwieństw pokonali swe słabości i ukończyli długą, wymagającą trasę. Podsumowując w trzy dni przejechano 102 kilometry.

Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim uczestnikom i opiekunom. Podziękowania dla pana dyrektora Grzegorza Śliwki za możliwość nocowania w szkole. Dziękujemy panom Dariuszowi Koster i Grzegorzowi Biel za transport ekwipunku. Specjalne podziękowania dla zarządu powiatu gryfińskiego za dofinansowanie całej imprezy.

 

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00