Dziś jest piątek 17 stycznia 2020, dziś są imieniny: Antoniego i Rościsława

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8167177
osób

Onet podróże
Polskie Radio

Sprawni w zawodzie kucharz, fryzjer i stolarz rywalizowali OSiW OHP w Rowie i Trzcińsku – Zdroju.

dodano: 2018-04-27 12:42:22

W dniu 24 kwietnia br. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie Trzcińsku – Zdroju do rywalizacji przystąpiło ponad czterdziestu uczestników Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie, którzy konkurowali o laur pierwszeństwa w II etapie wojewódzkich zmagań Konkursu „Sprawny w zawodzie – Bezpieczny w pracy 2018”.

Przyszli absolwenci szkół zawodowych oraz rzemieślniczej nauki zawodu rywalizowali o miano najlepszego w czterech kategoriach – tzn. w zawodzie kucharz, stolarz, fryzjer oraz wiedzy ogólnej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Była to już XV edycja konkursu, organizowanego dla młodzieży z jednostek organizacyjnych ZWK OHP.

W zawodach wojewódzkich uczestniczyli reprezentanci dziesięciu jednostek opiekuńczo – wychowawczych z województwa zachodniopomorskiego (OSiW Stargard, ŚHP Łobez,  HP1–Szczecin, HP Wałcz, HP Szczecin, HP Trzebiatów, HP Police, HP Białogard, HP Szczecinek  oraz gospodarzy - OSiW Rów Trzcińsko – Zdrój).

Konkurs zawodowy w miejscowości Rów swoją obecnością zaszczycił Komendant ZWK OHP w Szczecinie Tomasz Namieciński, Dyrektor Biura ZWK OHP Dariusz Pisarski, przedstawiciel Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie Sławomir Zarzycki oraz przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych w Szczecinie Gertruda Okołowska, Helena Manduk i Lucyna Pieszczyńska. Ponadto w przedsięwzięciu uczestniczyli również przedstawiciele ZWK OHP w osobach Anny Bali – po. kierownika zespołu ds. kształcenia i wychowania, Katarzyny Chojniak – specjalisty ds. kształcenia i wychowania ZWK OHP, Jerzego Kalki –  specjalisty ds. organizacji, planowania i analiz oraz Dariusza Jankowskiego – st. specjalisty ds. planowania, statystyki i organizacji, którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji zawodowej naszych uczestników. W konkurencji wiedzy z zakresu BHP nad całością czuwał Jerzy Gołda. Uroczystego otwarcia Konkursu dokonał Kajetan Kuszko – kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie Trzcińsku – Zdroju, który życzył przybyłej młodzieży udanej i owocnej rywalizacji, rozgrywanej w atmosferze fair-play.

W kategorii zawodowej kucharz, fryzjer i stolarz przyszli adepci mieli do rozwiązania test wiedzy teoretycznej, obejmujący zakresem materiał przewidziany programem nauczania szkoły zawodowej dla tych kierunków szkolenia. Rywalizacja w zawodzie fryzjer była konkurencją indywidualną, w której młodzi fryzjerzy po rozwiązaniu testu przystąpili do zmagań praktycznych. Na główce treningowej wykonywali fale na mokro, a także nawijali włosy na klipsy oraz wykonywali trwałą ondulację. Następnie na modelkach wykonywano fryzurę wieczorową.

Dwuosobowe zespoły zawodowe kucharzy i stolarzy przystąpiły do wykonania zadań praktycznych według przygotowanych zestawów, odrębnych dla każdego stanowiska pracy. W warsztacie stolarskim w Trzcińsku – Zdroju młodzi stolarze musieli wykonać donice ogrodowe zgodnie z otrzymanym rysunkiem technicznym. Przyszli kucharze natomiast musieli wykonać różnorakie potrawy – m.in. ogórkowe łódeczki, sałatkę z wędzonym kurczakiem i jajkiem, sałatkę warstwową z tuńczykiem, paprykę nadziewaną sałatką, jajko faszerowane pastami, sałatkę grecką, sałatkę makaronową z tuńczykiem i zielonym groszkiem. Nad całością przedsięwzięcia czuwały komisje, które bacznie obserwowały i wnikliwie poddawały ocenie poszczególne elementy wykonania zadań praktycznych. W kategorii wiedzy tematycznej z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy uczestnicy w pierwszym etapie musieli poprawnie odpowiedzieć na 20 pytań, a następnie najlepsza dziesiątka miała możliwość rywalizacji bezpośredniej w swoim gronie, odpowiadając na pytania w formule turniejowej „Jeden z dziesięciu”.

Po emocjonującej rywalizacji wyłonieni zostali laureaci w poszczególnych kategoriach konkursowych. Wśród kucharzy najlepsze okazały się uczestniczki ze Środowiskowego Hufca Pracy z Łobza Karolina Michałowska i Natalia Marciniak, które wyprzedziły swoich rówieśników z  Hufca Pracy w Policach Kamila Wereszyńskiego i  Mroczka Tomasza oraz kolegów z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Stargardzie Karolinę Czerniejewską i Roberta Kapuścińskiego. Pośród stolarzy najlepszą ekipą została dwójka reprezentantów HP Trzebiatów – Patryk Szydłowski i Ernest Hamulczuk, wyprzedając drużynę z Hufca w Szczecinie (Michał Binkowski i Kamil Wrzesiński) i uczestników z Hufca w Białogardzie (Daniel Zwierzchoniewski i Artur Siniarski). Spośród przyszłych adeptek fryzjerstwa najlepszą okazała się Katarzyna Sobczak z HP Wałcz, która wyprzedziła rówieśniczki z HP Białogard Klaudię Krasecką i Natalię Andrearczyk z HP 16-5 Szczecin. Największą wiedzą w dziedzinie bhp okazał się uczestnik z HP Wałcz Marcin Sakosik; drugie miejsce zajął Marcin Wesołowski  także z HP Wałcz, a trzecie Łukasz Głosek z ŚHP Łobez. Dla laureatów poszczególnych konkurencji czekały pamiątkowe dyplomy i ciekawe nagrody rzeczowe. Podsumowania konkursowego dokonał Komendant Wojewódzki ZWK OHP Tomasz Namieciński, który jednocześnie uhonorował najlepszych uczestników przedsięwzięcia.

Wszyscy uczestnicy konkursu poważnie podeszli do rywalizacji, wiedząc, że jest to najlepszy sposób sprawdzenia własnej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych przed czekającym ich niebawem egzaminem na kwalifikacje zawodowe. Reprezentowany przez młodzież wysoki poziom wiedzy i umiejętności pozwala jej spokojnie myśleć o pozytywnym końcowym efekcie nauki zawodu.

Tekst/ Foto: Sebastian Chruściński – Zastępca Kierownika OSiW OHP

Foto 1: Uczestnicy konkursu w zakresie wiedzy BHP odpowiadali na pytania w formule turniejowej „Jeden z dziesięciu” – konkurs poprowadził Pana Jerzy Gołda – sp. ds. BHP.

Foto 2: Zwyciężczynie wśród kucharzy - uczestniczki ze Środowiskowego Hufca Pracy w Łobzie podczas wykonywania swojego zestawu praktycznego.

Foto 3: Zespoły stolarskie podczas wykonywania zadania praktycznego (warsztat stolarski w  Trzcińsku – Zdroju).

Foto 4:  Przyszła fryzjerka w trakcie wykonywania na modelce fryzury wieczorowej.

Foto 5: Podsumowania rywalizacji konkursowej dokonał Komendant ZWK OHP w Szczecinie Tomasz Namieciński.

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00