Dziś jest niedziela 16 grudnia 2018, dziś są imieniny: Euzebiusza i Zdzisławy

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
7051323
osób

Wyróżnienia

Ramowy program cyklu spotkań pn. „Akademia Sołtysa”

dodano: 2017-11-29 14:58:04

Dbałość o nasz Region to troska nas wszystkich. Szczególna rola w tym zadaniu należy do sołtysów, liderów swoich wsi i ich mieszkańców. To oni są najbliżej codziennego życia zwykłych ludzi, ich radości ale też problemów. Pełnią trudną, niekiedy nawet niewdzięczna rolę osób mobilizujących i inspirujących lokalną społeczność do działania na rzecz rozwoju ich małej ojczyzny. Właśnie z myślą o takich ludziach, społecznikach działających dla dobra ogółu Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego po raz kolejny organizuje cykl spotkań informacyjno - szkoleniowych pod wspólną nazwą „Akademia Sołtysa".

Zeszłoroczna edycja „Akademii Sołtysa" poświęcona tematyce zarządzania wsią cieszyła się dużym zainteresowaniem. W całym cyklu spotkań wzięło udział 240 osób. Tym razem proponujemy Państwu program poświęcony w dużej mierze kwestiom społecznym. Nowością, która - mam nadzieję - spotka się z przychylnością uczestników, jest rozbudowanie Akademii. Po raz pierwszy spotkania będą dwudniowe. Pierwszy dzień to panel pt.: „Gospodarstwa opiekuńcze - rozwijanie usług społecznych na obszarach wiejskich". Koncepcja rozwoju gospodarstw opiekuńczych w Polsce zakłada ścisłą współpracę pomiędzy rolnikami, doradcami rolniczymi, organizacjami pozarządowymi, administracją państwową oraz jednostkami samorządu terytorialnego. Konieczność takiej współpracy wynika wprost z przepisów normujących działalność opiekuńczą w Polsce.

Sprawą kluczową jest dotarcie z wypracowaną koncepcją rozwoju gospodarstw opiekuńczych do podmiotów ważnych w procesie jej wdrażania, Budowanie sieci usług społecznych, których istotną częścią będą gospodarstwa opiekuńcze jest możliwe tylko przy współpracy z samorządami, ze względu na dostępne źródła finansowania oraz na fakt, że niektóre z tych źródeł będą dedykowane jednostkom samorządu.

Jednak równie ważne jest pozyskanie wiedzy o działaniach podejmowanych przez samorządy na rzecz rozwoju usług opiekuńczych. Dzięki współpracy możliwe będzie dopracowanie i rozbudowanie koncepcji funkcjonowania gospodarstw opiekuńczych. Na koniec tej części spotkania poruszony zostanie temat rozwoju przedsiębiorczości z wykorzystaniem alternatywnych form działalności pozarolniczej. Drugi dzień Akademii to informacje o programie „Społecznik". Jest to nowatorskie przedsięwzięcie, którego głównym celem jest zaangażowanie lokalnych samorządów do współpracy z miejscowymi liderami oraz promowanie aktywności obywatelskich wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. Ponadto uczestnicy dowiedzą się więcej o grantach sołeckich oraz działaniach PRAW realizowanych przez samorządy lokalne.

W związku z tym pragnę serdecznie zaprosić lokalnych liderów z naszego województwa na spotkania organizowane w ramach kolejnej edycji „Akademii", która - mam taką nadzieję - umożliwi uczestnikom zdobycie lub poszerzenie wiedzy, a także przyczyni się do rozwoju Państwa małych ojczyzn.

Miejscaca spotkań:

- 4 - 5 grudnia br. w Choszcznie,

- 7 - 8 grudnia br. w Międzyzdrojach,

-11 - 12 grudnia br. w Bornem Sulinowie.

Wszystkie spotkania rozpoczynać się będą o godzinie 10:00.

 

ZAŁĄCZNIKI:

- Harmonogram cyklu spotkań AKADEMIA SOŁTYSA.pdf

- Ramowy program cyklu spotkań AKADEMIA SOŁTYSA.pdf

- Zaproszenie AKADEMIA SOŁTYSA 2017.pdf

 

Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00