Dziś jest sobota 18 stycznia 2020, dziś są imieniny: Piotra i Małgorzaty

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8168918
osób

Onet podróże
Polskie Radio

Sprawni w zawodzie rywalizowali w Rowie i Trzcińsku – Zdroju.

dodano: 2017-04-12 15:03:10

W dniu 11 kwietnia br. w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie Trzcińsku – Zdroju do rywalizacji przystąpiło niemal czterdziestu uczestników Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Szczecinie, którzy pretendowali o laur pierwszeństwa w II etapie wojewódzkich zmagań w ramach Konkursu „Sprawny w zawodzie – Bezpieczny w pracy 2017”.

 

Przyszli absolwenci szkół zawodowych oraz rzemieślniczej nauki zawodu pretendowali o miano najlepszego w trzech kategoriach – tzn. w zawodzie kucharz, stolarz oraz wiedzy ogólnej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Była to już XIV edycja konkursu, organizowanego dla młodzieży z jednostek organizacyjnych ZWK OHP.

W zawodach wojewódzkich uczestniczyli reprezentanci dziewięciu jednostek opiekuńczo – wychowawczych z województwa zachodniopomorskiego (HP Trzebiatów, HP Dębno, HP Szczecin 16 - 5, HP Szczecin16 – 7, HP Police, ŚHP Łobez, HP Wałcz, OSiW Stargard, oraz gospodarzy - OSiW Rów Trzcińsko – Zdrój). Konkurs zawodowy w miejscowości Rów swoją obecnością zaszczycił Komendant ZWK OHP w Szczecinie Tomasz Namieciński. Ponadto w przedsięwzięciu uczestniczyli również przedstawiciele ZWK OHP w osobach Anny Bali – po. Kierownika Zespołu ds. Kształcenia i Wychowania, Katarzyny Chojniak – specjalisty ds. Kształcenia i Wychowania ZWK OHP, Jerzego Kalki –  Specjalisty ds. Organizacji, Planowania i Analiz oraz Michała Kalki – specjalisty ds. kontroli którzy czuwali nad prawidłowym przebiegiem rywalizacji zawodowej naszych uczestników. W konkurencji wiedzy z zakresu BHP nad całością czuwał Jerzy Gołda. Uroczystego otwarcia Konkursu dokonał Kajetan Kuszko – kierownik Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Rowie Trzcińsku – Zdroju, który życzył przybyłej młodzieży udanej i owocnej rywalizacji, rozgrywanej w atmosferze fair-play.

W kategorii zawodowej kucharz i stolarz przyszli adepci mieli do rozwiązania test wiedzy teoretycznej, obejmujący zakresem materiał przewidziany programem nauczania szkoły zawodowej dla tych kierunków szkolenia. Następnie dwuosobowe zespoły zawodowe przystąpiły do wykonania zadań praktycznych według przygotowanych zestawów, odrębnych dla każdego stanowiska pracy. W warsztacie stolarskim w Trzcińsku – Zdroju młodzi stolarze musieli wykonać przykładowe przęsło płotu zgodnie z otrzymanym rysunkiem technicznym. Przyszli kucharze natomiast musieli wykonać różnorakie potrawy – m.in. sałatkę z wędzonym kurczakiem i jajkiem, sałatkę warstwową z tuńczykiem, paprykę nadziewaną sałatką, jajko faszerowane pastami, sałatkę grecką, sałatkę makaronową z tuńczykiem i zielonym groszkiem, śledzia pod pierzynką. Nad całością przedsięwzięcia czuwały komisje, które bacznie obserwowały i wnikliwie poddawały ocenie poszczególne elementy wykonania zadań praktycznych. W kategorii wiedzy tematycznej z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy uczestnicy w pierwszym etapie musieli poprawnie odpowiedzieć na 20 pytań, a następnie najlepsza dziesiątka miała możliwość rywalizacji bezpośredniej w swoim gronie, odpowiadając na pytania w formule turniejowej „Jeden z dziesięciu”. Po emocjonującej rywalizacji wyłonieni zostali laureaci w poszczególnych kategoriach konkursowych. Wśród kucharzy najlepsze okazały się uczestniczki ze Środowiskowego Hufca Pracy z Łobza Karolina Michałowska i Natalia Marciniak, które wyprzedziły swoje rówieśniczki z Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Stargardzie Karolinę Żarłak i Patrycję Żarłak oraz kolegów z Hufca Pracy w Wałczu Kamila Żakowskiego i Daniela Grzelaka. Pośród stolarzy najlepszą ekipą została dwójka reprezentantów gospodarzy - Marek Wójtowicz i Tomasz Glanert, wyprzedając drużynę z Hufca w Dębnie (Adrian Adamczewski i Krzysztof Małecki) i uczestników z Hufca w Trzebiatowie (Remigiusz Mikołajczyk i Michał Leśniewski).  Największą wiedzą w dziedzinie bhp okazała się uczestniczka z ŚHP w Łobzie Paulina Wiśniewska; drugie miejsce zajął Damian Pierzchała, a trzecie Konrad Kleśta z OSiW w Rowie Trzcińsku – Zdroju. Dla laureatów poszczególnych konkurencji czekały pamiątkowe dyplomy i ciekawe nagrody rzeczowe. Podsumowania konkursowego dokonał Komendant Wojewódzki ZWK OHP Tomasz Namieciński, który jednocześnie uhonorował najlepszych uczestników przedsięwzięcia.

Wszyscy uczestnicy konkursu poważnie podeszli do rywalizacji, wiedząc, że jest to najlepszy sposób sprawdzenia własnej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych przed czekającym ich niebawem egzaminem na kwalifikacje zawodowe. Reprezentowany przez młodzież wysoki poziom wiedzy i umiejętności pozwala jej spokojnie myśleć o pozytywnym końcowym efekcie nauki zawodu i udanym starcie w dorosłe życie.

Tekst/ Foto: Sebastian Chruściński – Zastępca Kierownika OSiW OHP

Foto 1: Uczestnicy konkursu w zakresie wiedzy BHP odpowiadali na pytania w formule turniejowej „Jeden z dziesięciu” – konkurs poprowadził Pana Jerzy Gołda – sp. ds. BHP.

Foto 2: Zwyciężczynie wśród kucharzy - uczestniczki ze Środowiskowego Hufca Pracy w Łobzie podczas wykonywania swojego zestawu praktycznego.

Foto 3:  Komisja konkursowa w zawodzie stolarz sprawdza testy wiedzy teoretycznej (od lewej Agnieszka Dolacińska i Elżbieta Cebulska)

Foto 4:  Efekt pracy zespołów stolarskich podczas Konkursu w Trzcińsku – Zdroju.

Foto 5: Pan Jerzy Gołda wspólnie z komendantem ZWK OHP Tomaszem Namiecińskim (na pierwszym planie) wręczają nagrodę zwyciężczyni konkursu BHP – Paulinie Wiśniewskiej (ŚHP Łobez).

Foto 6: Komendant ZWK OHP w Szczecinie honoruje zwycięzców wśród stolarzy – Marka Wójtowicza i Tomasza Glanerta.

Foto 7: Zdjęcie pamiątkowe uczestników ZWK biorących udział konkursie „Sprawny w zawodzie – Bezpieczny w Pracy 2017”

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00