Dziś jest środa 12 sierpnia 2020, dziś są imieniny: Klary i Hilarego

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
9046946
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Kolejna lekcja przyrody uczniów Szkoły Podstawowej w Gogolicach w Nadleśnictwie Mieszkowice

dodano: 2016-10-10 08:57:34

Zajęcia terenowe  umożliwiają  wykorzystanie najbliższego środowiska jako źródła wiedzy przyrodniczej. Odpowiednio ukierunkowane obserwacje pomogą uczniom zrozumieć, że środowisko przyrodnicze jest niezbędnym warunkiem rozwoju społeczeństwa. Prace terenowe prowadzą uczniów do zdobywania umiejętności praktycznych, kształcą zmysł obserwacji i wyobraźnię przestrzenną.

Mając na uwadze powyższe informacje , 05 października  b.r. uczniowie naszej Szkoły z klas „0”-VI  wzięli udział w lekcji przyrody, która odbyła się w Ogrodzie Dendrologicznym oraz w punkcie edukacji leśnej   pod nazwą: „Pszczeli zakątek” w Nadleśnictwie Mieszkowice. Nadleśnictwo to  odwiedzamy z uczniami co roku, ale za każdym razem wizyta ta daje im  wiele radości.

Po przyjeździe do Mieszkowic zostaliśmy powitani przez panią Olgę Komorowską. Pierwszym etapem wycieczki była prelekcja w budynku edukacji leśnej dotycząca budowy warstwowej lasu a także życia pszczół. Następnie obejrzeliśmy Ogród Dendrologiczny.  Obiekt powstał w 1997 roku. Na powierzchni 1,69 ha zgromadzonych zostało 265 gatunków drzew i krzewów strefy umiarkowanej całego świata. Wśród roślin pospolicie występujących w naszych lasach, ogródkach przydomowych i zieleńcach można tutaj obejrzeć gatunki rzadkie, ginące i reliktowe. Jest idealnym miejscem na doskonalenie znajomości  drzew i krzewów, morfologii roślin oraz kształcenia w zakresie roli poszczególnych gatunków w środowisku przyrodniczym. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek dotyczących roślin znajdujących się w ogrodzie i bardzo chętnie udzielali odpowiedzi na zagadki zadawane przez panią Olgę. Następnie udaliśmy się w kierunku punktu edukacji leśnej pod nazwą „Pszczeli zakątek” . Obiekt powstał w celu rozpowszechniania w społeczeństwie wiedzy na temat znaczenia pszczół – i tych domowych, i tych dzikich – w środowisku leśnym.  Punkt powstał przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. „Pszczeli zakątek”,  położony przy siedzibie nadleśnictwa, założony został na terenie dawnego ogródka warzywnego, przekształconego rękami leśników w kwitnący pszczeli ogród. Punkt ma postać zieleńca pełnego rabatek kwiatów oraz drzew i krzewów owocowych, niezbędnych pszczołom do funkcjonowania. Wyposażony został w zachęcającą do wejścia ozdobną bramę, tablice edukacyjne i wygodne ławki. Dodatkowo ogród wzbogacono cieszącymi się wielką popularnością wśród dzieci eksponatami edukacyjnymi: rzeźbą niedźwiedzia dobierającego się do drzewa bartnego, barci oraz pozwalającej zapoznać się z budować ciała owada rzeźbą pszczoły. Prezentowane są różne typy uli, począwszy od replik najdawniejszych, wykonywanych w pniach drzew, przez tradycyjne ule wielkopolskie i warszawskie, aż do najnowszych, styropianowych konstrukcji. Ze względów bezpieczeństwa ule nie są zamieszkane przez pszczele rodziny.

Po obejrzeniu „Pszczelego zakątka” i wysłuchaniu prelekcji na temat pszczół, wróciliśmy do budynku, gdzie każdy uczestnik wycieczki  miał za zadanie narysować to, czego dowiedział się podczas wycieczki. Nasi uczniowie wykazali się ogromnym talentem plastycznym i naprawdę dużą kreatywnością. Następnie dzieci podziękowały Pani Oldze Komorowskiej za udaną i ciekawą wycieczkę i podarowały jej podziękowanie oraz pracę plastyczną    wykonaną przez  ucznia klasy II Szymona Zawiszę.

Zwieńczeniem wizyty w bardzo dla nas gościnnym Nadleśnictwie Mieszkowice było ognisko z kiełbaskami. Każdy uczestnik wycieczki otrzymał także od pani Olgi piękny odblask z logo Nadleśnictwa i rysunkiem sowy.

Do szkoły wróciliśmy w świetnych nastrojach, bogatsi o nową wiedzę. Przekonaliśmy się , ze bez pszczół życie na ziemi nie byłoby możliwe, dlatego należy szanować te zwierzęta i zapewnić  im bezpieczne warunki do życia.

Pragniemy złożyć ogromne podziękowania dla pracowników Nadleśnictwa Mieszkowice za niezwykle gościnne przyjęcie i poczęstunek . Szczególnie gorąco dziękujemy p. Oldze Komorowskiej  , za niezwykle ciekawą lekcję przyrody , która zostanie na długo        w naszej pamięci.

M.S.

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00