Dziś jest środa 12 sierpnia 2020, dziś są imieniny: Klary i Hilarego

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
9046977
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Dwudniowa wycieczka śladami historii: Szlakiem Piastowskim

dodano: 2016-07-04 10:19:05

Rok 2016 to dla wszystkich Polaków wyjątkowy czas, bowiem przez dwanaście miesięcy świętujemy 1050 rocznicę przyjęcia przez Mieszka I chrztu. Pierwszą stolicę państwa polskiego – Gniezno, a także muzeum archeologiczne w Biskupinie odwiedziła w dniach 2 i 3 czerwca ponad dwudziestka uczniów naszej szkoły wraz ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej w Stołecznej.

Choć aura w czwartkowy poranek była zmienna i mocno kapryśna, humory wszystkich uczestników wycieczki były wyśmienite. Moment wyjazdu sprzed budynku Szkoły Podstawowej w Gogolicach poprzedził krótki apel porządkowy, podczas którego przedstawiono uczniom plan dnia oraz zasady zachowania podczas podróży. Opuszczających rodzime strony turystów czekała ponad czterogodzinna jazda oraz pełne wrażeń popołudnie. 

Dwa naprawdę krótkie przystanki w drodze do Biskupina potwierdziły, że uczniowie nie mogli doczekać się tego, co czeka ich w dalszej części wycieczki. Ciekawość wszystkich została zaspokojona dopiero na trasie Muzeum Archeologicznego, gdzie grupa z Gogolic i Stołecznej obejrzała wszystkie dostępne miejsca. Budowa i przeznaczenie znajdujących się tam obiektów, eksponaty i położenie grodu oraz obecność wielu rzemiosł ciekawiły, ale szczególnie niecierpliwie oczekiwaną atrakcją był rejs statkiem turystycznym. Choć do ostatniej chwili jego przeprowadzenie stało pod znakiem zapytania ze względu na czyhający na niebie deszcz, gotowym na wrażenia uczniom udało się
w końcu wypłynąć na „szerokie wody”. Dopiero po ponownym zejściu na stały ląd zwiedzanie wszystkich obiektów muzeum rozpoczęło się na dobre. Grupa zobaczyła m.in. wioskę neolityczną, szałasy, budynki gospodarcze oraz kamienne rzeźby. Prawie każdy z punktów spaceru był dla dzieci okazją do wykonania pamiątkowych zdjęć oraz zakupu pamiątek. Niektórzy odkryli w sobie nie tylko pasję do poznania odległej historii, ale także fotografowania.

Po blisko trzech godzinach pobytu w Biskupinie ponad czterdziestoosobowa grupa ruszyła do miejsca noclegu – Ośrodka Wypoczynkowego w Jankowie Dolnym. Młodych turystów - nie po raz pierwszy w tym dniu – powitał deszcz, który na szczęście stał się chwilowym kaprysem pogody. Pełni entuzjazmu, powitani przez panią gospodarz, przybyli goście ruszyli do przydzielonych im domków oraz pokojów w zabudowie szeregowej. Każde z miejsc zajętych przez przyjezdnych z Gogolic i Stołecznej było kompletnie wyposażone oraz gwarantowało miło i spokojnie spędzoną noc. Po rozlokowaniu i zajęciu swoich miejsc wycieczka  została  poczęstowana smaczną obiadokolacją. Posiłek, spożywany w atmosferze pobudzenia i podekscytowania stanowił preludium do dalszych wydarzeń pierwszego dnia wycieczki. Grupę podróżników czekały bowiem kolejne punkty programu: gry i zabawy ruchowe – chętni uczniowie mogli wraz z opiekunami zagrać w piłkę nożną i siatkówkę (która cieszyła uczniów szczególnie), pobawić się na bogato wyposażonym placu zabaw, pospacerować po spokojnym terenie ośrodka oraz plaży nad pobliskim jeziorem. Czas na rozrywkę uciekał nieubłaganie, a wzbogacony został ogniskiem na specjalnie przygotowanym do tego miejscu. Zabawa, ruch i wzajemne odwiedziny swoich miejsc noclegowych szybko wypełniły czas pozostały     do ciszy nocnej. Zwłaszcza dla najmłodszych uczestników naszej wycieczki noc spędzona w ośrodku była prawdziwą próbą odwagi oraz samodzielności, którą wszyscy przeszli wzorowo. Przy śpiewie ptaków i w  towarzystwie gwiazd na pogodnym, nocnym niebie nasi młodzi turyści zasnęli przed drugim, równie intensywnym dniem wycieczki. Rozpoczęty wcześnie, około godziny siódmej piątek zaczęto od szybkiego pakowania i sprzątania domków i pokoi. Uczniowie musieli zadbać o ład w miejscach swojego noclegu, a także zabranie ze sobą wszystkich rzeczy. Pamiętać trzeba było również o potrzebnym na basenie wyposażeniu, gdyż program wycieczki zakładał także pobyt na basenie w Gnieźnie.

Bogate i pożywne śniadanie, a następnie odbiór pokojów przez opiekunów i panią gospodarz przebiegły sprawnie, więc wszyscy zwarci i gotowi ruszyli autokarem w kierunku niezwykle ważnego dla naszego narodu miejsca – miasta Gniezna. Górujące nad zabudowaniami wieże Katedry Gnieźnieńskiej niemal zapraszały turystów do odwiedzenia tego przepięknego i ważnego miejsca.     Po wykonaniu pamiątkowych fotografii grupa uczniów weszła do ogromnego, majestatycznego wnętrza, by podziwiać ozdobne ołtarze oraz bogato zdobiony relikwiarz św. Wojciecha. Zwiedzając katedrę nie zapomnieliśmy także o wymagającym wejściu na wieżę katedry. Z samego szczytu odważni uczniowie oglądali malownicze widoki Gniezna i okolic oraz wykonywali pamiątkowe fotografie.

Podczas pobytu w Gnieźnie chmury zupełnie ustąpiły miejsca gorącemu słońcu, więc korzystając z pięknej aury podróżnicy ruszyli spacerowym krokiem w kierunku miejskiej Starówki. Uczniowie mieli chwilę wolnego czasu na orzeźwienie oraz pamiątkowe zakupy i zdjęcia, a także ochłodzenie się przy rynkowej fontannie. Kolejnym punktem pobytu w Gnieźnie był basen, na którym można było skorzystać nie tylko z głębokiego i obszernego kąpieliska sportowego, ale także zjechać    ze spiralnej zjeżdżalni. Aktywność sportowa niewątpliwie rozbudziła apetyty, które zaspokojone zostały godzinę później w długo oczekiwanym przez dzieci McDonaldzie, odwiedzonym już w drodze powrotnej.  Trudy podróży oraz wrażenia spędzonej poza domami nocy dały o sobie znać w autokarze: niektórzy drzemką wypełnili czas jazdy, a w spokojnym śnie nie przeszkodziły nawet prawdziwie ekwilibrystyczne pozy, przybierane przez młodych turystów. 

Najlepszym świadectwem udanej wycieczki były serdeczne uśmiechy i zadowolenie każdego, kto już w swojej miejscowości opuszczał wesoły i roześmiany autokar. Na zakończenie wycieczki wszyscy zgodnie uznali, że dwa dni minęły zdecydowanie zbyt szybko i kolejny, podobny wyjazd powinien trwać co najmniej jeden dzień dłużej.

Kierownikiem wycieczki był pan Paweł Rosadziński, z którym opiekę nad dziećmi sprawowali nauczyciele: pani Elżbieta Tracz oraz panowie: Czesław Postawa i Paweł Juras.

Paweł Juras

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00