Dziś jest sobota 04 lipca 2020, dziś są imieniny: Teodora i Innocentego

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8852360
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Drugoklasiści gościli kapitana żeglugi

dodano: 2016-07-04 10:07:41

O tym, że ludzie pełnią wiele zawodów i pracują w rozmaitych profesjach, wie chyba każdy. Inaczej jednak podchodzi się do tego, gdy osobiście spotkamy osobę spełniającą się w ciekawej, a jednocześnie rzadkiej pracy. Taką możliwość mieli dnia 19 maja 2016 r. uczniowie klasy II, których odwiedził Kapitan Żeglugi Wielkiej, pan Dariusz Zawisza. Kontynuując cykl wyjątkowych zajęć pod hasłem „Spotkania z ciekawymi ludźmi” klasa II realizuje jednocześnie przyświecające w roku szkolnym 2015/2016 naszej szkole hasło „Szkoła otwarta”.     

Inicjatywa pani Agaty Romańczuk, wychowawczyni klasy II spotkała się z odzewem ze strony rodziców. Mimo iż nasza szkoła nie ma dostępu do morza, drugoklasistów odwiedził Kapitan Żeglugi Wielkiej w pełnym rynsztunku. Pojawienie się wyjątkowego gościa wzbudziło spore zainteresowanie wśród uczniów, którzy swoją aktywnością i ciekawością potwierdzili zasadność organizowania takich zajęć.

Przybyły rodzic naszej koleżanki Darii rozpoczął swoje spotkanie od treści znanych i bliskich swoim młodym słuchaczom, pytając ich o znanych z filmów, książek czy bajek kapitanów. Na przygotowanej przez Pana Kapitana prezentacji multimedialnej oraz w wypowiedziach dzieci pojawili się na chwilę bohaterowie, tacy jak Jack Sparrow, Kapitan Nemo. Rozmowa o kojarzonych przez uczniów postaciach wprowadziła ich w tematykę i problematykę pracy pana Dariusza Zawiszy. Uatrakcyjnieniem spotkania z dziećmi były filmy i fotografie, prezentujące różne rodzaje statków, ilustrujące ich wielkość i funkcje. Przed tą wyjątkową lekcją niewielu wiedziało, jakie rodzaje flot wyróżniamy oraz jak je rozpoznać. Bohater dnia przedstawił ponadto uczniom autorskie filmy, nagrywane podczas pracy. O specyfice tego niezwykle wymagającego zawodu opowiedział nie tylko sam Kapitan, ale również pokazane przez niego materiały. Dzieci dowiedziały się, że pełniąca funkcję Kapitana osoba musi jednocześnie spełniać się - podczas długotrwałych, trwających kilka miesięcy rejsów – jako lekarz, psycholog, kucharz, gospodarz, przewodnik. Jest to bowiem praca niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. Dzieci podczas tego dnia wspólnie z gościem wymieniali najważniejsze cechy, jakie powinna posiadać osoba  pragnąca być Kapitanem Żeglugi. Aby jednak nim zostać, trzeba przebyć niełatwą i pełną wysiłku drogę. Pan Dariusz Zawisza przedstawił wszystkim młodym słuchaczom, jakie kroki należy podjąć, by pracować w tak ciekawej, jednocześnie niełatwej roli.

Prawdziwą atrakcją dla wszystkich było zadanie, które po uzyskaniu dokładnej instrukcji Pana Kapitana mogli wykonać podczas lekcji. Pan Zawisza w przystępny i pogodny sposób pokazał, w jaki sposób wykonać prawdziwy węzeł żeglarski na przystosowanej do tego celu linie. Tego dnia każdy mógł poczuć się jak członek załogi żeglarskiej, wykonujący prawdziwy, specjalny węzeł, który Pan Kapitan podarował na pamiątkę swojej wizyty. Szczególnie dobrze z tym zadaniem radziła sobie Daria Zawisza, dla której przybycie taty i jego prezentacja swojego zawodu było ważnym przeżyciem.

Uczniowie zadawali gościowi mnóstwo pytań, a swoim zaangażowaniem wykazywali ogromne zainteresowanie zaprezentowanym zawodem. W dowód uznania i  podziękowania za przeprowadzone zajęcia panu Dariuszowi podarowano pamiątkowe serce. Dzieci otrzymały z kolei od Kapitana Żeglugi Wielkiej pyszne słodkości, które po przeżytych zajęciach smakowały niemalże jak prawdziwa zdobycz żeglarska na pełnym morzu.    

Paweł Juras

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00