Dziś jest czwartek 28 maja 2020, dziś są imieniny: Augustyna i Jaromira

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8699447
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Radości, szczęścia moc… Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Gogolicach

dodano: 2016-02-17 09:28:38

Wypowiadane ze wzruszeniem i wdzięcznością rozmaite słowa życzeń dla wszystkich Babć i Dziadków rozbrzmiewały 21 stycznia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Gogolicach. Tego bowiem dnia w samo południe rozpoczęła się w budynku świetlicy wiejskiej uroczysta i pełna radości uroczystość Dnia Babci i Dziadka, podczas której licznie przybyli goście mogli przez sześćdziesiąt minut podziwiać występy swoich wnucząt

Uczniowie wszystkich klas, a także „zerowiaczki” przygotowali wraz ze swoimi nauczycielami mnóstwo artystycznych atrakcji. Nie mogło rzecz jasna zabraknąć życzliwych i radosnych utworów poetyckich i muzycznych. Występujący zaprezentowali się także jako tancerze i aktorzy – zarówno podczas inscenizacji, ale również teatrzyku kukiełkowego.

Powitani rymowanymi życzeniami wyjątkowi goście najpierw wysłuchać mogli utworu pt. „Wesoła babcia”, którego wykonania podjęli się najmłodsi, czyli „zerowiaczki”. Ich śpiewowi towarzyszyły uśmiechy na twarzach oraz kolorowe laurki dla Babć i Dziadków. 

W tematykę wyjątkowego święta wprowadzeni zostali chwilę później przez drugoklasistów, którzy zaprezentowali wiersze „Życzenia dla dziadziunia” i „Oszczędzajmy babunię”. Nagrodzeni oklaskami pozostali na scenie, by przystąpić do prezentacji sztuki „Ucieczka smoków” w formie teatru kukiełkowego.

Kolejne minuty uroczystości wypełnili uczniowie klasy III, którzy pokazali się najpierw jako recytatorzy rytmicznego „Oberka dla babci i dziadka”, a następnie aktorzy i wokaliści podczas barwnej inscenizacji pt. „Zupa jarzynowa”. Trzecioklasiści potwierdzili wszystkim, że „U babci jest słodko”, śpiewając piosenkę o tym tytule.

Pomiędzy występami swoich nieco starszych kolegów przyszedł czas na inscenizację pt. „Czerwony kapturek”, którą zaprezentowali gromko oklaskiwani pierwszoklasiści. Obecność strasznego, głodnego wilka w domu babci zakończyła się polowaniem gajowego oraz szczęśliwą obietnicą drapieżnika na temat jego dobrego postępowania w przyszłości.

Wygłaszając rymowane i wdzięczne strofy poetyckie na temat Babć i Dziadków, udział w uroczystości wzięli także uczniowie klasy V. Wypowiedziane przez nich głośno słowa życzeń oraz podziękowań dla bohaterów tego dnia potwierdziły, że wartości przekazywane
z pokolenia na pokolenie nigdy nie wygasną.

W trakcie uroczystości występujący wielokrotnie podkreślali, że dziś ich babcie często są nowoczesne i prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Potwierdzeniem tego była piosenka pt. „Babcia tańczy rock’n’rolla” w wykonaniu uczniów klas I i II. Występ okrasili swoją obecnością młodzi gitarzyści i ruchliwe tancerki, którzy u niejednego gościa wywołali rytmiczne podrygi.

Oklaskami i wyrazami uznania został nagrodzony występ solisty Fabiana Kicińskiego, który wykonał utwór pt. „Alleluja”. Dla czwartoklasisty była to kolejna okazja do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych oraz prezentacji przed publicznością, gdyż chwilę później zaprezentował się również podczas piosenki pt. „Żyj do przodu” wraz z zespołem „Granda”. Ponadto widzowie usłyszeć mogli również występ klas IV i V w „Piosence dla dziadka”.

Sporo barw i ożywienia wnieśli na scenę uczniowie klas I-III, którzy zaprezentowali wszystkim przybyłym znanego „Krakowiaczka”, wykonując skomplikowane układy taneczne w prawdziwie regionalnych strojach. Zadowolenie i satysfakcja samych tancerzy była najprawdopodobniej porównywalna z pozytywnymi odczuciami licznie zgromadzonych Babć i Dziadków.

Prawdziwym finałem bogatego programu artystycznego był utwór pt. „Wszystkiego najlepszego”, który dla gości wykonali najstarsi uczniowie – szóstoklasiści. Wielokrotnie wyśpiewane słowa życzeń, które były jednocześnie hasłem przewodnim dekoracji, wybrzmiewały wśród uczniów i uczestników święta nawet po jego zakończeniu.

Niezwykle istotnym elementem uroczystości był bogaty poczęstunek, przygotowany przez Radę Rodziców. Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje wnuki posilając się słodkościami oraz smakując kawy i herbaty. Serdecznie dziękujemy rodzicom za istotny wkład w przebieg i organizację święta.

Prezentacje artystyczne przeplatane były rymowanymi zapowiedziami, które prezentowali uczniowie klas IV i VI. Po zakończeniu uroczystości w rękach wielu gości widniały staranne, własnoręcznie wykonane przez wnuczęta laurki, a w oczach Babć i Dziadków zakręciła się niejedna łezka – potwierdzenie, że takie święta warto obchodzić częściej, niż raz w roku.

Paweł Juras

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00