Dziś jest sobota 04 lipca 2020, dziś są imieniny: Teodora i Innocentego

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8852505
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Legenda o Świętym Mikołaju w ujęciu aktorskim

dodano: 2016-01-14 13:44:44

Mimo że Święty Mikołaj odwiedził Szkołę Podstawową w Gogolicach na początku grudnia, uczniowie mogli powitać go ponownie we czwartek 17 grudnia 2015 r. Tego bowiem dnia o godzinie 13.00 w szkole rozpoczął się występ duetu artystycznego z Krakowa, który w przystępny dla dzieci sposób przybliżył wszystkim, skąd tak naprawdę pochodzi lubiany przez wszystkich święty oraz jak nazywa się go w innych krajach Europy. Przy choince, w otoczeniu świątecznych dekoracji każdy mógł się w szkole poczuć jak w teatrze

Od samego początku św. Mikołaj wprowadził wszystkich widzów w atmosferę zimowej podróży saniami ciągniętymi przez renifera, polecając zamknięcie oczu i wsłuchanie się w dźwięk dzwoneczków. Gdy ciekawość najmłodszych sięgnęła zenitu, Mikołaj rozpoczął swoją opowieść od wrzucenia swoich podarunków do komina jednego ze scenicznych domków – co podpowiedzieli mu bacznie obserwujący uczniowie. Towarzyszący mu renifer zaprosił najmłodsze dzieci do wspólnego tańca w kółeczku, czym niewątpliwie zyskał sobie ich sympatię. Następnie Mikołaj przekazał dzieciom, że nie zawsze miał do dyspozycji komputer, telefon, a nawet nawigację, która umożliwiłaby mu dotarcie do wszystkich grzecznych maluchów.

Na scenie chwilę później przeniesiono się do Włoch, gdzie Mikołaj spotkał się z wiedźmą. Mroczna postać powitała się z uczniami po włosku i zdradziła brodatemu świętemu, że ona również swoje prezenty wrzuca przez komin, lecz niegrzeczni zamiast prezentów w swoich domach znajdują później czarną sadzę. Po pożegnaniu się w języku włoskim z wiedźmą Mikołaj zaprosił wszystkie dzieci do wspólnego śpiewu i tańca,
a następnie powitał kolejnego gościa, swojego współpracownika z Chorwacji. Ten zdradził dzieciom, jak nazywa się stolica kraju, z którego przybywa, a także zaprosił do swojej ciepłej ojczyzny na wakacje.

Podczas rozmowy z chorwackim Mikołajem widzowie dowiedzieli się, że ten ciepły bałkański kraj w przeszłości prześladowany był wojnami, lecz teraz zaprasza wszystkich chętnych i kusi błękitnym morzem. Uczniowie mogli poznać, jak brzmią zwroty „Dziękuję”, „Dzień dobry” oraz „Do widzenia” w mniej znanym, chorwackim języku.

Na zakończenie wesołego, przeplatanego muzyką przedstawienia przybyli aktorzy podkreślili, że młoda publiczność zachowywała się przez wspólnie spędzony czas wzorowo. Goście zwrócili uwagę, że prezenty to w życiu nie tylko wartości materialne, ale także życzliwość, dobre serce i pomoc innym. Złożone życzenia świąteczne i noworoczne zakończyły występ artystyczny, który tylko wzmocnił wyczuwalną w szkole atmosferę zbliżającego się Bożego Narodzenia.

Paweł Juras

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00