Dziś jest niedziela 19 stycznia 2020, dziś są imieniny: Henryka i Mariusza

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8171538
osób

Onet podróże
Polskie Radio

Narodowy Dzień Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej

dodano: 2015-11-12 14:10:53

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Stołecznej wraz z nauczycielami, rodzicami, społecznością lokalną oraz zaproszonymi gośćmi 10 listopada 2015 r. uroczyście obchodzili 97. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym  dniu swoją obecnością zaszczycili nas: p. Emilian Osetek - zastępca Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój, p. Piotr Bugajski – radny Rady Powiatu w Gryfinie. Beata Gorzelańczyk – prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, p. Piotr Radecki –prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej, p. Mariusz Borkowski – wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej, p. Józef Szott – członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej wraz z małżonką, p. Wiesława Sugier - Kierownik Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Oświaty,  p. Józefa Warężak - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej oraz rodzice, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, a także  mieszkańcy naszej miejscowości.

,,Niech  żyje Polska,
nasza duma i obowiązek…”

Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz hymnu szkoły głos zabrała p. Wanda Angowska. W swoim przemówieniu przypomniała ważne wydarzenia  związane  z losami naszej Ojczyzny, jej historię, a także znaczenie wolności, o którą wszyscy musimy dbać. Zaznaczyła także, że dzisiejszy dzień jest dniem radości i ogromnej odpowiedzialności za przyszłość. Następnie uczniowie zaprezentowali wspaniałe widowisko słowno-muzyczne przedstawiające ,,dzieje naszego narodu, dni wielkiej chwały, ale również klęski”, przygotowane pod kierunkiem p. Wandy Angowskiej. Wszyscy z uwagą przyglądali się scenom związanym z początkami państwa polskiego, kiedy wódz Polan-Lech wybierał swoje miejsce na Ziemi, a także godło państwa. Mogliśmy poczuć dumę z pierwszego zwycięstwa oręża polskiego w  bitwie pod Cedynią i późniejszego na polach Grunwaldu.  Pamiętając o tych, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość odzyskaną po 123 latach niewoli, młodzi artyści zaśpiewali wiele  pieśni i piosenek patriotycznych, przypominając radość tamtych dni. Uczniowie zatańczyli także  tańce historyczne (taniec słowiański i menuet), wykonywane w strojach z danej epoki. Wspaniale prezentowali się wojowie, rycerze w zbrojach i żołnierze, zespoły Do-re mi i Iskierki towarzyszące wokalistom podczas wykonywania utworów, recytatorzy z biało- -czerwonymi rekwizytami, którzy pojawili się na scenie podczas wykonywania piosenki finałowej ,,Niech żyje Polska! To była niezwykła lekcja historii i patriotyzmu, o czym powiedział p. Emilian Osetek na zakończenie uroczystości.  Stroje, dobrze dobrane utwory muzyczne, a  biało-czerwone kokardy narodowe, rekwizyty, scenografia i gra na gitarze sprawiły, że z pewnością poczuliśmy radość z wolności. Zaproszeni goście mieli możliwość obejrzenia prac plastycznych naszych uczniów związanych tematycznie z Ojczyzną, które  eksponowane były na korytarzu szkolnym oraz wpisania się do ,,Księgi pamiątkowej”. Tegoroczne obchody upamiętni także wspólna fotografia wykonana na zakończenie uroczystości.

Uczniowie naszej szkoły brali również udział w Gminnych Obchodach Rocznicy Odzyskania Niepodległości, które miały miejsce 10 i 11 listopada 2015 r. w Trzcińsku-Zdroju. Wspólnie oddaliśmy hołd poległym w obronie naszego kraju i uczestniczyliśmy we mszy św. za Ojczyznę.

Tekst: Elżbieta Bożek
Foto: Honorata Radecka

 

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00