Dziś jest środa 12 sierpnia 2020, dziś są imieniny: Klary i Hilarego

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
9046892
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Wstała wielka i wspaniała… Uroczysta wieczornica niepodległościowa w Gogolicach

dodano: 2015-11-12 09:00:40

Uroczyste obchody Święta Niepodległości wpisały się na stałe w kalendarz roku szkolnego Szkoły Podstawowej w Gogolicach. Jak rok temu, tak i teraz, 10 listopada wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w podniosłej wieczornicy, zorganizowanej przez uczniów i nauczycieli z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Licznie zebrani widzowie zostali wprowadzeni w patriotyczny klimat o godzinie 1800, kiedy to rozpoczęto wieczornicę narodowym tańcem – polonezem. Po nim przyszedł czas na gromkie i uroczyste odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Tego wieczoru w budynku świetlicy wiejskiej w Gogolicach królowały symbole narodowe: flaga, godło i hymn, które wraz z zapalonymi świecami i nastrojowym światłem świec nadały uroczystości prawdziwie wzruszającą atmosferę.

Przybyli goście mieli okazję wysłuchać m.in. utworów muzycznych, opisujących tematykę narodowowyzwoleńczą, m.in. Polskie skrzydła czy Dziewczyna z granatem. Uczniowie zaprezentowali również pieśni, podkreślające wyjątkowość losów polskiego narodu, a wśród nich Taki kraj i Niepodległa, niepokorna. Można było również posłuchać bliżej znanych utworów, a także obejrzeć przygotowane układy choreograficzne podczas prezentacji słynnych Legionów oraz Piechoty. Istotnym elementem tegorocznej wieczornicy były utwory Rogatywka, przedstawione przez solistę Fabiana Kicińskiego i grupę wokalną, które pozwoliło gościom przenieść się myślami pomiędzy grupy żołnierzy, walczących o wolność Ojczyzny. Podczas części artystycznej widzowie mogli również wspólnie z solistką Martyną Lebudą śpiewać w rytm utworu Jak to na wojence ładnie.

Trwająca około 60 minut uroczysta wieczornica ozdabiana była również utworami literackimi, które recytujący uczniowie prezentowali, w pewien sposób zmuszając widzów     do refleksji: Czymże jest to święto, czy wielu to pamięta?, a także odpowiedzi na pytanie: Czy ja miałbym odwagę?

W finałowej części występów uczniowie dali wyraz swojej radości z posiadanej niepodległości. Głośno wyrecytowane przez uczennicę Aleksandrę Biel słowa wiersza Wstała wielka i wspaniała, w blasku jasnych zórz, które stanowiły jednocześnie hasło przewodnie tegorocznej wieczornicy, poprzedziły śpiew utworu Jesteśmy stąd, który wraz z uczniami śpiewało wielu z przybyłych gości. Podziękowania oraz radosny okrzyk Polska wolna, niepodległa zakończyły część przygotowanej wieczornicy.

Po jej zakończeniu Pani Dyrektor Lidia Karpińska podziękowała wszystkim za przybycie, uczniom i nauczycielom za przeprowadzenie uroczystości, a także zaprosiła gości do częstowania się kawą, herbatą i słodkimi wypiekami, przygotowanymi przez wspaniałych rodziców naszych uczniów, którzy jak zawsze nie zawiedli. Za Waszą obecność i pomoc Szanowni Państwo serdecznie dziękujemy!

Za przygotowanie uczniów oraz artystyczną stronę wieczornicy odpowiedzialni byli nauczyciele: Elżbieta Moska i Paweł Juras.  

Paweł Juras

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00