Dziś jest środa 12 sierpnia 2020, dziś są imieniny: Klary i Hilarego

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
9046893
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Nietypowa lekcja przyrody w Ogrodzie Dendrologicznym w Nadleśnictwie Mieszkowice

dodano: 2015-10-02 08:19:23

28 września 2015r. uczniowie naszej Szkoły z klas IV-V-VI  wzięli udział w lekcji przyrody, która odbyła się w Ogrodzie Dendrologicznym oraz na ścieżce przyrodniczo-turystycznej pod nazwą: „Drewno surowiec odnawialny” w Nadleśnictwie Mieszkowice.

Minister Edukacji Narodowej ustanowiła rok szkolny 2015/2016 rokiem Otwartej Szkoły. Szefowa MEN ustaliła też kierunki realizacji polityki oświatowej na ten czas, między innymi rozwój kompetencji matematyczno  - przyrodniczych. Otwarta szkoła to taka, która nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport, środowiska lokalne. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza. Biorąc pod uwagę powyższe założenia,  w Planie Pracy naszej szkoły ujęto szereg wycieczek , imprez i spotkań     z ciekawymi ludźmi, aby sprostać priorytetom stawianym przez  MEN, a także wpłynąć na rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych. Jedną z takich zaplanowanych wycieczek była właśnie ta do Nadleśnictwa Mieszkowice.

Po przyjeździe do Mieszkowic zostaliśmy powitani przez Panią Olgę Komorowską. Pierwszym etapem wycieczki był pobyt w Ogrodzie Dendrologicznym. Obiekt powstał w 1997 roku. Na powierzchni 1,69 ha zgromadzonych zostało 265 gatunków drzew i krzewów strefy umiarkowanej całego świata. Wśród roślin pospolicie występujących w naszych lasach, ogródkach przydomowych i zieleńcach można tutaj obejrzeć gatunki rzadkie, ginące i reliktowe. Jest idealnym miejscem na doskonalenie znajomości gatunków drzew i krzewów, morfologii roślin oraz kształcenia w zakresie roli poszczególnych gatunków w środowisku przyrodniczym. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali ciekawostek dotyczących roślin znajdujących się w ogrodzie i bardzo chętnie udzielali odpowiedzi na zagadki zadawane przez Panią Olgę. Następnie udaliśmy się w kierunku bramy wiodącej na  ścieżkę przyrodniczo-turystyczną przybliżającą temat drewna. Jeszcze przed wejściem na ścieżkę dzieci mogły wypróbować "Leśne cymbały" i sprawdzić, czy rzeczywiście każdy gatunek drewna uderzony drewnianym młotkiem wydaje inny, charakterystyczny dźwięk. Sama trasa prowadziła przez las, a po drodze można było zapoznać się z historią niezwykłego surowca jakim jest drewno. Kolejne tablice informacyjne przybliżały nam  tematykę:

  • hodowli, użytkowania i pozyskiwania drewna;
  • jego zastosowania w przemyśle, przedmiotach codziennego użytku i jako materiał energetyczny;
  • faz rozwojowych drzewostanu;
  • wad drewna;
  • znaczenia martwego, rozkładającego się drewna w przyrodzie.

Ścieżka w kształcie pętli ma długość około jednego kilometra. Teren ścieżki nie jest ogrodzony, więc ścieżka dostępna jest przez cały sezon i o każdej porze dnia.

Zwieńczeniem wizyty w bardzo dla nas gościnnym Nadleśnictwie Mieszkowice było ognisko z kiełbaskami.   Każdy uczestnik wycieczki otrzymał także od Pani Olgi zakładkę do książki przestawiającą ptaki drapieżne występujące w naszych lasach.

Do szkoły wróciliśmy w świetnych nastrojach bogatsi o nową wiedzę. Przekonaliśmy się , ze drewno jako surowiec nie ma sobie równego. Jest nie tylko piękne, lecz ma wiele specyficznych cech: jest surowcem naturalnym, odnawialnym, zdrowym, ekologicznie przyjaznym, wyróżnia się zaletami użytkowymi i naturalną różnorodnością. 

Pragniemy złożyć ogromne podziękowania dla pracowników Nadleśnictwa Mieszkowice za niezwykle gościnne przyjęcie i poczęstunek . Szczególnie gorąco dziękujemy p. Oldze Komorowskiej  , za niezwykle ciekawą lekcję przyrody , która zostanie na długo w naszej pamięci.

M. Sidorczuk

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00