Dziś jest czwartek 28 maja 2020, dziś są imieniny: Augustyna i Jaromira

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8699413
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Hej grabie w dłoń… Szkoła Podstawowa w Gogolicach wzięła udział w akcji "By Twój kasztanowiec na wiosnę był zdrowy"

dodano: 2014-12-12 08:43:58

Szkoła Podstawowa w Gogolicach od kilku lat corocznie w listopadzie bierze udział  w akcji pomocy kasztanowcom. W tym roku również na zaproszenie Fundacji  „Nasza Ziemia” uczniowie naszej szkoły aktywnie wzięli udział w ratowaniu tych pięknych drzew. Na terenie całej Polski jedne z najpiękniejszych drzew rosnących w naszych parkach i alejach chorują atakowane przez niewielkiego szkodnika- szrotówka kasztanowcowiaczka. Larwa tego motyla żerując na ich liściach sprawia, że tracą one swoje walory estetyczne, a osłabione wieloletnim działaniem szkodnika nierzadko giną.

Grabienie i utylizacja liści kasztanowców z poczwarkami szrotówka kasztanowcowiaczka to najprostsza i najtańsza metoda ograniczenia populacji szkodnika. Zachęcamy wszystkie placówki edukacyjne, stowarzyszenia, właścicieli posesji do organizacji własnej akcji grabienia opadających z kasztanowców liści.
WYSTARCZY:

1. ZGRABIĆ spod kasztanowców liście - najlepiej od razu po ich opadnięciu;

2. ZEBRAĆ liście do worków (wypełnione worki należy mocno zawiązać!);

3. ZUTYLIZOWAĆ - np. paląc lub zakopując pod 30 cm warstwą ziemi. Zebrane liście można również oddać do kompostowania, pod warunkiem jednak, że kompostowisko jest zancznie oddalone od kasztanowców. Sam kompost uzyskany z liści z poczwarkami szrotówka należy używać najwcześniej od jesieni następnego roku, używanie go wiosną grozi „rozsianiem”  poczwarek szrotówka i umożliwi wylęg motyli na wiosnę.

Informacja pochodzi ze strony organizator akcji Fundacji „Nasza Ziemia”.

W akcję czynnie włączyło się Nadleśnictwo Mieszkowice przesyłając materiały informacyjne oraz Urząd Gminy w Trzcińsku-Zdroju przekazując worki na zgrabione liście. Naszym uczniom przedstawiono cel ogólnopolskiej akcji grabienia i utylizacji liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka poprzez wykonanie gazetki ściennej w holu szkoły a także pogadanki na zajęciach lekcyjnych. Najważniejszym działaniem w walce ze szkodnikiem jest ograniczenie populacji tego owada, ale także kształtowanie szacunku wobec drzew, które są niezbędnym składnikiem ekosystemu a przede wszystkim nierozłączną częścią krajobrazu i naszego życia.

26 i 27 listopada 2014r.,  korzystając z w miarę sprzyjającej jesiennej pogody, uczniowie klasy IV, V i VI wraz z wychowawcami p. Elżbietą Tracz, p. Moniką Sidorczuk i p. Czesławem Postawą oraz nauczycielem wychowania fizycznego p.Pawłem Rosadzińskim udali się w miejsce występowania gogolickich kasztanowców. Wysłuchawszy kilku  wskazówek nauczycielki przyrody  p. Moniki Sidorczuk, wyposażeni w odpowiedni sprzęt, rozpoczęli grabienie  liści. Każdy starał się wykonywać swoją pracę bardzo dokładnie mając na uwadze , że im skrupulatniej usunie się opadające liście, tym mniej owadów przepoczwarzy się na wiosnę, by znów zaatakować nasze drzewa. Grabieniem objęto 10 okazałych drzew. Zebrano 20 worków liści, które zostały wywiezione do utylizacji.

Trudno wyobrazić sobie matury bez kwitnących kasztanowców czy jesień bez kasztanowych ludzików. Mamy ogromną nadzieję, że nasza akcja pomoże tym pięknym drzewom.

Monika Sidorczuk

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00