Dziś jest czwartek 28 maja 2020, dziś są imieniny: Augustyna i Jaromira

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8699512
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

"Dzień Zdrowego Śniadania" w Szkole Podstawowej w Gogolicach

dodano: 2014-11-27 10:32:47

Szkoła Podstawowa w Gogolicach po raz trzeci przyłączyła się do ogólnopolskiego programu „Śniadanie Daje Moc” i zorganizowała „ Dzień Zdrowego Śniadania”. Ideą akcji „Śniadanie Daje Moc” jest uświadomienie dzieciom i rodzicom istoty spożywania śniadania - które jest po to, by w szkole miały siły do nauki i zabawy. Zdrowe śniadanie to najlepszy start w nowy dzień!

Najważniejsze cele programu:

1) Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;

2) Przyczynianie się do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację.

 Dużo mówi się o znaczeniu śniadania w codziennym żywieniu naszych dzieci, a to dlatego, że statystyki wciąż pozostają niezadowalające…

Kilka przykładów:

 1. według badań (wywiady z wychowawcami klas 1-6 szkół podstawowych) przeprowadzonych w kwietniu 2011 r. przez Millward Brown SMG/KRC na zlecenie firmy Danone i Banków Żywności: - w blisko 40% klas 1-6 w polskich szkołach podstawowych są dzieci, które nie jedzą drugiego śniadania, - prawie ćwierć miliona (220 tys.) dzieci szkół podstawowych odżywia się w sposób niewystarczający dla ich prawidłowego rozwoju, np. wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą codziennie obiadu, - ok. 130 tys. uczniów szkół podstawowych w Polsce skarży się z powodu niedożywienia;
 2. według badania „Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków”, przeprowadzonego w 2010 r. przez Centrum Badań Opinii Społecznej: - co piąty Polak rezygnuje z codziennego jedzenia śniadania, dotyczy to zwłaszcza uczniów i studentów (40%), - aż 20% osób poniżej 24 roku życia rezygnuje ze śniadania kilka razy w tygodniu, - co szósty uczeń czy student je śniadanie tylko sporadycznie lub w ogóle go nie jada
 3. według badania IQS "Share of Stomach" zrealizowanego w grudniu 2009 roku na zlecenie firmy Danone: - 24% dzieci w wieku 6 – 11 lat w ciągu tygodnia nie je codziennie śniadania - 95% dzieci w wieku 6 – 11 lat w ciągu tygodnia nie je codziennie drugiego śniadania Jak widać, jest jeszcze dużo do zrobienia w zakresie zdrowego żywienia najmłodszych i młodzieży. Wierzymy, że nasz program „Śniadanie daje moc” przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

(źródło: materiały organizatora Akcji)

 

Akcja co prawda skierowana jest do uczniów klas I-III, ale w naszej szkole wzięły    w niej udział dzieci z Oddziału Przedszkolnego, a także uczniowie klas IV-VI. Podczas zajęć lekcyjnych z edukacji  przyrodniczej i przyrody dzieci utrwaliły wiedzę o wartości odżywczej warzyw i owoców jako dostawców świeżych, wartościowych    dla organizmu witamin, które są ważnym budulcem zapewniającym im zdrowy rozwój, dobre samopoczucie oraz uśmiechnięte i zawsze radosne buźki.
Dzieci samodzielnie wymieniały produkty "zdrowe" i te, które są dla ich zdrowia szkodliwe. Uczniowie wysłuchali również pogadanek na temat zdrowego stylu życia oraz poznali piramidę żywieniową.

Uczniowie, bogaci w wiedzę teoretyczną, przystąpili do zajęć praktycznych i pod opieką swych wychowawców przygotowali zdrowe i pełne witamin kanapki i kolorowe sałatki owocowe i warzywne. Zwieńczeniem akcji było wspólne spożycie zdrowego śniadania. Uczniowie razem z nauczycielami zasiedli do wspólnego posiłku  obfitującego w zdrowe i smaczne produkty. Na stołach królowały: zielona sałata, czerwone pomidory, rzodkiewki, pieczywo wieloziarniste i wiele  różnorakich warzyw i owoców. Do picia dzieci przyniosły wodę i soki owocowe.

Warto wspomnieć, że niestety bardzo  często  dzieci bagatelizują  rady  dorosłych, zapominając  o  wadze zdrowego  odżywiania  dla  ich  kształtujących  się,  młodych  organizmów.

Warto  tu  przypomnieć  :

12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów  - według Instytutu Matki i Dziecka

 • Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
 • Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
 • Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
 • Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
 • Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
 • Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
 • Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
 • Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
 • Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
 • Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
 • Dobrą wodą gaś pragnienie.
 • Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Monika Sidorczuk

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00