Dziś jest czwartek 28 maja 2020, dziś są imieniny: Augustyna i Jaromira

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8699638
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Szczecińskie spotkanie z kulturą

dodano: 2014-11-20 09:14:26

Owocna dla uczniów w doznania kulturalne okazała się wycieczka do Opery na Zamku oraz Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego w Szczecinie. Dnia 29 października 2014r. liczna grupa uczniów Szkoły Podstawowej z Gogolic wraz z opiekunami: panią Elżbietą Moską, panią Krystyną Kitlas oraz panem Pawłem Jurasem mogli najpierw uczestniczyć w spektaklu pt. „Farfurka Królowej Bony”, a następnie podziwiać muzealne eksponaty związane z II wojną światową, transportem wodnym, Afryką, a nawet fotografią. Wspólny posiłek w drodze powrotnej stanowił ostatni punkt wyczerpującego, lecz pełnego wrażeń wyjazdu.

Podróż rozpoczęła się w Gogolicach o godzinie 9.00, skąd wszyscy wyruszyli wyposażeni w dodatkowy, suchy prowiant na drogę. Po ponad godzinie jazdy grupa dotarła do budynku opery, gdzie po odebraniu biletów i zajęciu miejsc w wypełnionej po brzegi Sali rozpoczęło się o godzinie 1100  przedstawienie pt. „Farfurka Królowej Bony”. Uczniowie wprowadzeni przez królewskiego błazna Stańczyka w tematykę sztuki obserwowali nie tylko bogate stroje aktorów, ale także rolę światła oraz poruszającą grę operowych muzyków. Postaci Królowej Bony i krakowskich żaków nadały zaprezentowanemu występowi niepowtarzalny klimat. Wzorowe zachowanie uczniów z Gogolic podczas antraktu oraz po spektaklu podkreślali opiekunowie wycieczki.

Kolejnym, niemniej interesującym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe w Szczecinie, gdzie uczniowie mogli zobaczyć kolejno: galerię fotografii artystycznej, salę poświęconą nawigacji morskiej, a nawet wziąć udział w specjalnej, interaktywnej wycieczce łódką wikingów na jedną z osad skandynawskich wojowników. Następnie grupa wycieczkowa udała się na piętro budynku muzeum, gdzie wprowadzeni zostali przez pracowników muzeum w tematykę afrykańskiej kultury. Zwiedzanie wyjątkowych w swej budowie domków, a nawet dotknięcie specjalnych naczyń to tylko niektóre elementy specjalnej sali poświęconej kulturze „Czarnego Lądu”.

Zanim wizyta w Muzeum dobiegła końca, uczestnicy wycieczki podziwiali również modele największych i najsłynniejszych statków, a także wyjątkowe rzeźby znanych do tej pory zaledwie z podręczników postaci, takich jak m.in. Dionizos, Zeus czy Sofokles.

Długo oczekiwanym przez uczniów punktem wycieczki był planowany w drodze powrotnej przystanek w restauracji McDonald ’s. Ku zdziwieniu wszystkich, akurat tego dnia ten lokal okazał się zamknięty, ale nawet ten fakt nie pokrzyżował znacząco planów uczestnikom podróży. Po chwili jazdy i minimalnej zmianie kierunku wszyscy mogli się posilić w KFC.

W doskonałych humorach, pełni interesujących wrażeń z opery i muzeum młodzi wycieczkowicze zameldowali się w domach około godziny 19.00 z niezliczoną ilością wspomnień i wszechobecnym pytaniem, kiedy czeka ich kolejna wycieczka.

Paweł Juras

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00