Dziś jest czwartek 28 maja 2020, dziś są imieniny: Augustyna i Jaromira

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8699305
osób

Onet podróże
Polskie Radio
PITAX

Akcja profilaktyczna "Bezpieczny, bo widoczny" w Szkole Podstawowej w Gogolicach

dodano: 2014-11-03 11:06:38

Na polskich  drogach dzieci niestety wciąż giną lub ulegają poważnym wypadkom. Najczęściej są pieszymi – małymi, niewidocznymi w ciemnościach punktami. Niestety, nie wszyscy są świadomi tego, że niewielki, odblaskowy element przyczepiony do kurtki czy buta może zapobiec tragedii.

W czwartek24 października b.r. ruszyła ogólnopolska akcja społeczna "Bezpieczny,bo widoczny", która ma propagować noszenie odblasków. Akcja ta prowadzona jest pod patronatem Komendy Głównej Policji i Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego. Trzy dni wcześniej, w poniedziałek 20 października 2014r. w Szkole Podstawowej  w Gogolicach odbyło się spotkanie z policjantami Komisariatu Policji  w Chojnie – panią  Anną Przybylską (asystentem ds. nieletnich) i panem Wojciechem Sobolewskim (policjantem ruchu drogowego).

Celem spotkania było:

  • zapoznanie dzieci z zasadami poruszania się w grupie, zgodnie z przepisami ruchu drogowego;
  • zwrócenie uwagi na oznakowanie pionowe i poziome przejścia dla pieszych;
  • poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo na skrzyżowaniu;
  • uwrażliwianie uczniów na możliwość pojawienia się zagrożeń w drodze do  i ze szkoły;
  • zwrócenie uwagi uczniów na umiejętności przewidywania skutków nieodpowiedniego postępowania i zachowania w różnych sytuacjach i miejscach;
  • propagowanie  i uświadamianie, jak ważne jest noszenie przez dzieci odblaskowych elementów garderoby;

W  trakcie  spotkania uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną przygotowaną przez zaproszonych policjantów, dotyczącą bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów na drodze. Dzieci wykazały się dużą wiedzą o zasadach bezpieczeństwa na drodze, a także znajomością  znaków drogowych. Funkcjonariusze przypomnieli również  o konieczności noszenia odblasków, ponieważ  ratują one życie. Kampania „Bezpieczny, bo widoczny” ma przypominać zarówno rodzicom, jak i samym dzieciom o konieczności ich noszenia. Dzieciaki mają przekonać się, że noszenie odblasków to nie "obciach", a stylowy, mądry  i bezpieczny wybór. Należy je nosić zwłaszcza wieczorem i o zmroku. Jesień  to pora roku, kiedy coraz szybciej zapada zmrok, częściej pada deszcz, robi się szaro i rzadziej świeci  słońce. To powoduje, że piesi oraz rowerzyści są w tym okresie dużo mniej widoczni na drodze, a co za tym idzie, bardziej narażeni na potrącenie przez samochód. Najnowsza ustawa nakłada obowiązek noszenia odblasków tylko poza obszarem zabudowanym. Należy pamiętać, że powinny one być noszone po zmroku również w mieście czy wsi. To rozsądna konieczność.

Sama obecność i wykład policjantów uzmysłowiły uczniom, że policja nie służy tylko do karania, ale także do przeciwdziałania wypadkom. O tym, czy do nich dojdzie – zależy przecież od każdego z nas. Pięknym akcentem podsumowującym akcję było wręczenie przez policjantów uczniom planów lekcji, książeczek z malowankami oraz ulotek dotyczących bezpieczeństwa dzieci na drodze.

Akcja została zorganizowana przy współudziale Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Trzcińsku – Zdroju, która zapewniła środki na organizację i zakup nagród. Całość nadzorowały panie: Elżbieta Tracz oraz  Anna Kwaśniak ze Szkoły Podstawowej w Gogolicach. Dopełnieniem akcji będą jeszcze lekcje wychowawcze przeprowadzone w najbliższym czasie w naszej szkole, dotyczące m.in. bezpiecznego zachowania w szkole  i w domu; prawnej ochrony dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej; dopalaczy i narkotyków oraz ich wpływu na zdrowie i życie a także asertywności. Mamy nadzieję, że  dzięki podobnym działaniom, w skuteczny sposób zwiększy się bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Monika Sidorczuk
Paweł Juras

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00