Dziś jest sobota 25 stycznia 2020, dziś są imieniny: Pawła i Miłosza

Menu strony

Kalendarz imprez

Licznik

Odwiedziło nas:
8189259
osób

Onet podróże
Polskie Radio

Uroczysty apel z okazji jubileuszu 10-lecia nadania Publicznemu Gimnazjum w Góralicach imienia Marka Kotańskiego

dodano: 2014-03-28 08:13:31

26.03.2014 r. obchodziliśmy dziesiątą rocznicę nadania szkole imienia Marka Kotańskiego. Procedurę wyboru imienia rozpoczęto  w roku szkolnym 2002/03, prowadząc szeroką akcję promocyjną. Spośród kilku kandydatur na patrona gimnazjum demokratycznie wybrano Marka Kotańskiego. Uroczystość nadania imienia odbyła się 31.03.2004 r.  Od roku 2004 kredo życiowe wybranego patrona Daj siebie innym przyświeca poczynaniom gimnazjalnej społeczności.

Rangę uroczystości Dnia Patrona podniosła obecność szanownych gości. Zaproszenie przyjęli:

  • burmistrz Gminy pan Zbigniew Kitlas,
  • przewodniczący Rady Miejskiej pan Antoni Śliwiński,
  • sołtys Góralic i radny Rady Miejskiej pan Robert Kowalski,
  • ksiądz proboszcz Wojciech Kois,
  • przewodnicząca Rady Rodziców pani Krystyna Jastrzębska

oraz byli nauczyciele i pracownicy naszej szkoły:

  • pierwsza dyrektor pani Wiesława Pacyk,
  • długoletnia wicedyrektor pani Jolanta Lejman,
  • pani Zuzanna Nabywaniec , której wychowankowie wysunęli kandydaturę Marka Kotańskiego
  • oraz pani Mirena Bazan - wieloletnia pracownica obsługi.

Pan burmistrz złożył list gratulacyjny na ręce dyrektora Gimnazjum pana Emiliana Osetka. Apel był podsumowaniem działań profilaktycznych, w których młodzież chętnie uczestniczy. Nie zabrakło miejsca na historię. 26 marca minęła 71. rocznica akcji pod Arsenałem. Już w 1943 roku bohaterowie akcji wcielali w życie hasło „daj siebie innym”, promowane później przez Kotańskiego.

Kotański był nazywany aniołem wyklętych. Dawał szansę ludziom skreślonych z normalnego życia, pomagał tym, którzy już nie mogli liczyć na pomoc. Dawał nadzieję tym, którzy w powszechnym mniemaniu na nic nie zasługiwali. Miłość do bliźniego, tolerancja, życzliwość i współczucie wyznaczało Kotanowi drogę działania.

Uczennica Alina Purgal powiedziała: „ Dewiza życiowa Marka Kotańskiego „daj siebie innym” przyświeca naszym działaniom. Planujemy w szkole akcje charytatywne, uczymy się życzliwości i tolerancji dla innych, uczymy się żyć bez nałogów. Mogę powiedzieć w imieniu swoich kolegów, że uczymy się tworzyć lepszy świat”.

Od dwóch lat przyznawana jest Kotanka. Nagroda jest wyróżnieniem ucznia, który, na co dzień, nie od święta, wciela w życie słowa Marka Kotańskiego „daj siebie innym”. W tym roku Kapituła Nagrody Kotana wytypowała Macieja Rychlińskiego ucznia klasy III c. Niestety Maciej nie odebrał statuetki, ponieważ reprezentował szkołę na biegach przełajowych. Kotankę otrzyma na najbliższym apelu szkolnym.

użą niespodziankę sprawiła nam pani Małgorzata Sobczuk, która wraz ze swoimi podopiecznymi zaprezentowała wyjątkową podobiznę naszego patrona. Wyjątkową, bo zrobioną według własnego pomysłu, wykonaną własnoręcznie i w dodatku w murach naszego gimnazjum. Do dzieła przyczynili się uczniowie, którzy od roku pomagali w tworzeniu podobizny. Sporym zaangażowaniem wykazała się Natalia Ziółkowska z klasy II b.

Podczas Obchodów mogliśmy wyróżnić uczniów, którzy zwyciężyli w poszczególnych konkursach profilaktycznych. Nagrodę i puchar Mistrza Wiedzy o Marku Kotańskim otrzymała Paulina Koster uczennica klasy II a.

Nie mogło zabraknąć nagród dla wspaniałych aktorów. Puchar oraz słodką nagrodę otrzymał zespół
z klasy II b. Nagrodzono również klasę II a i III c. Wszyscy zgromadzeni na Obchodach mogli obejrzeć pomysły i talenty aktorskie uczniów.

Przez cały czas można było oglądać prace plastyczne na temat profilaktyki. W tym konkursie pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Zioła, II – Ewelina Lisek i III – Michał Osadców. Wymienieni uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

Spotkanie uświetniały występy muzyczne. Serca gości porywały Elwira Sarlej (III b) i Marta Ruczkowska (II b), które zachęcały do wspólnego śpiewania. Rockowego charakteru nadał imprezie zespół Panki Ciotki Anki, który tworzą między innymi: Kasia Zioła, Angela Korzeniewska oraz Ola Lizurej. Zespół działa w Trzcińskim Centrum Kultury pod kierownictwem pana Pawła Dunowskiego.

Środę, 26.03.2014 r. spędziliśmy w miłej i pełnej wzruszeń atmosferze.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie Obchodów Dnia Patrona Szkoły.

M. Kopczyńska-Pacyk

Galeria zdjęć
Dane adresowe

Urząd Miejski Trzcińsko
ul. Rynek 15
74-510 Trzcińsko - Zdrój

tel. 91 41 48 001
fax 91 41 48 103
e-mail: um@trzcinsko-zdroj.pl

Ważne informacje

NIP: 858-17-31-665
REGON: 811684835
konto: 02 9370 1020 0400 0130 2004 0008

Godziny pracy

Urząd Miasta jest czynny
poniedziałek - czwartek w godzinach 7.30 - 15.30
piątek w godzinach 7.00 - 15.00