Dziś jest: Piątek 30 lipca 2010, imieniny: Julity i Ludmiły Kanał RSS Pomoc RSS

Obsługa techniczna
ALFA TV

Piaseczno (Pätzig)

W odległości około 7 km na południe od Trzcińska-Zdrój i 2 km od Stołecznej, w kierunku Dębna leży miejscowość Piaseczno. 


Piaseczno - panorama

Pierwsze wzmianki o wsi Piaseczno pochodzą z czasów średniowiecza. Źródła w postaci ksiąg ziemskich z 1337 r. określają wieś jako Beczick. Pierwotnie była to własność książęca. W XV wieku wieś (Petzk) należała do Dietricha von Toft. W wieku XVII wieś była własnością rodziny von Dossow, a następnie (od 1724 r.) rodziny von Platen. W połowie XIX wieku Piaseczno (Pätzig), łącznie z folwarkiem Brewitz i Neuhof, było własnością rodziny von Neumann. Dobra liczyły wówczas 6010 mórg ziemi.

Na początku XX wieku majątek w Piasecznie był tzw. dobrem niepodlegającym sprzedaży (Fideikomissherrschaft) i liczył 1525 ha ziemi. 
Założenie wsi miało charakter ulicowo - placowym lub "załukowym" (Sackgassendorf). Wieś ewoluowała w sposób liniowy, o czym świadczy centralnie wybudowany kościół. W trakcie historycznego rozwoju układ przestrzenny wzbogacony został o założenie folwarczne, usytuowane w południowej części wsi, wprowadzające podział na część chłopską i majątek. 
Zagrody chłopskie, 2 i 3-budynkowe, o zróżnicowanych układach oraz skali obiektów, odzwierciedlały historycznie ukształtowane podziały własnościowe. 

Założenie folwarczne ma oryginalną kompozycję z frontalnie usytuowanym założeniem pałacowo-parkowym i podwórzem gospodarczym w części południowej. Park o charakterze krajobrazowym, graniczył od północy i wschodu z drogą wiejską. Pałac usytuowany był w południowo-zachodniej części parku, z fasadą skierowaną w kierunku części gospodarczej. 
Pośrodku wsi, między częścią chłopską a majątkiem, wybudowany był orientowany kościół, w osi trzech dróg wiejskich. Przy drodze w kierunku folwarku Neuhof znajdował się wiatrak. 

Wieś posiadała dobrze rozwiniętą sieć drożną, z otwarciami komunikacyjnymi w kierunku Stołecznej, Gogolic, Chełma Dolnego i Warnic. 

Obecny układ przestrzenny ma formę wielodrożnicy, o kształcie zbliżonym do widlicy, z czytelnym, historycznie ukształtowanym założeniem ulicowo-placowym, w typie tzw. wsi załukowej. Układ ten zdeterminowany został zarówno przez uwarunkowania historyczno-kulturowe (powstanie i rozwój zespołu folwarcznego), a także przez warunki topograficzne, z historycznym jeziorem po południowej stronie wsi (obecnie zatarte). Historyczny układ przestrzenny ma całościowo zachowaną pierwotną kompozycję, ze zwartą zabudową chłopską, o czytelnych (XIX-wiecznych) podziałach własnościowych. Istniejące zagrody są głównie 5-budynkowe, chłopskie, średnio i pełnorolne. W architektonicznym krajobrazie wsi dominuje zabudowa murowana (ceglane - chałupy i kamienno-ceglane - budynki inwentarskie), ze sporadycznie występującymi obiektami ryglowymi. W sensie przestrzennym wieś rozwinięta w kierunku południowo-wschodnim gdzie ulokowane jest osiedle 2-kondygnacyjnych bloków mieszkalnych (pegeerowskich), oraz dwojaki pofolwarczne z początku XX wieku. Wzdłuż drogi w kierunku południowo-zachodnim ulokowane są pojedyncze zagrody, niewielkie, bez zabudowy gospodarczej oraz czworaki pofolwarczne. 


Widok kościoła w Piasecznie

W centralnej części wsi, między częścią chłopską a folwarkiem (przy skrzyżowaniu trzech dróg wiejskich) znajduje się kamienno-ceglany kościół z przełomu XIII i XIV wieku, stanowiący dominantę architektoniczną oraz element zabudowy o wartościach zabytkowych.


Widok kościoła w Piasecznie od strony wschodniej

Istniejący wcześniej XVIII-wieczny pałac został wyburzony w 1945 roku. Istniejący park podworski ma kompozycję krajobrazową, ze starodrzewem liściastym, grabowymi alejami i murem ogrodzeniowym. W północnej części wsi, po wschodniej stronie drogi, usytuowany jest cmentarz komunalny, o regularnym układzie, założony na początku XX wieku. 

Opracowane na podstawie
Skróconego Studium Ruralistycznego
Gminy Trzcińsko-Zdrój,
Szczecin, 1995


Obecnie obręb geodezyjny Piaseczno zajmuje 2081 ha. Wieś również ma status sołectwa. Zamieszkuje ją obecnie 456 osób (według stanu na 31.12.2008).

Ważniejsze obiekty zabytkowe:

Wersje językowe
Polski Deutsch
Szukaj w serwisie
E-urząd


Biuletyn
Informacji
Publicznej
Kalendarz
  Lipiec 2010  
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Pogoda
Częciowo pochmurnie 22,2°C
Częciowo pochmurnie
Wilgotność 46%
Wiatr 19,3 km/h
Ciśnienie 1011,9 hPa
Widoczność 10 km

Pogoda na cały tydzień

Licznik odwiedzin
1463961

Urząd Miejski Trzcińsko - Zdrój ul. Rynek 15 74-510 Trzcińsko - Zdrój
Uwaga! Jakiekolwiek wykorzystywanie materiałów (lub ich fragmentów) publikowanych na stronie www.trzcinsko-zdroj.pl
w innych mediach bez pisemnej zgody Burmistrza Gminy Trzcińsko-Zdrój jest zabronione!